Wiadomości z rynku

czwartek
26 grudnia 2024

New Holland, John Deere, a może Case z Holandii?

Maszyny rolnicze. Duża podaż i umiarkowane ceny sprzętu z Niderlandów
25.07.2008 00:00:00
Holandia to kraj o bardzo rozwiniętym rolnictwie. Poziom zmechanizowania prac należy w nim do najwyższych w Europie. Wiele używanych maszyn trafia stąd do polskich rolników. Powodzeniem cieszą się również części - np. elementy do kombajnów (m.in. New Holland, John Deere), różnego rodzaju podbieraki np. do kosiarek, pras czy agregatów uprawowo-siewnych. Wzmożony popyt jest też na używane kombajny do zbioru ziemniaków (np. marki Grimme). Jak podkreślają holenderscy sprzedawcy, nie ma praktycznie indywidualnych zakupów kombajnów przez naszych rolników, zgłaszają się jednak firmy handlujące tego rodzaju używanymi maszynami na polskim rynku.
W niderlandzkim komisie za ciągnik, kombajn, ładowacz czołowy trzeba zapłacić 30-40 proc. ceny maszyny nowej. To oznacza, że na używany traktor o mocy 70-80 koni mechanicznych rolnik musi wydać przeciętnie 12-15 tys. euro (ok. 39-48 tys. zł).
Do zielonek i nie tylko
Jak nas poinformowano w firmie Timmerman z miejscowości Wierden, sporą część sprzedaży stanowią ostatnio części zamienne do maszyn. Powodzeniem cieszą się np. elementy do kombajnów (m.in. New Holland, John Deere), różnego rodzaju podbieraki np. do kosiarek, pras czy agregatów uprawowo-siewnych. Wzmożony popyt jest też na używane kombajny do zbioru ziemniaków (np. marki Grimme). Jak podkreślają holenderscy sprzedawcy, nie ma praktycznie indywidualnych zakupów kombajnów przez naszych rolników, zgłaszają się jednak firmy handlujące tego rodzaju używanymi maszynami na polskim rynku.
Małe kombajny zielonkowe typu ciągnikowego można kupić już za kilka tysięcy euro (np. kilkunastoletnie marki Rivierre Casalis); kilkadziesiąt tys. euro trzeba wydać na paroletnie, takich marek jak John Deere czy Case. Za kilkaset euro można dostać łyżki do ładowaczy, wielokrotnie więcej trzeba wyasygnować na zakup całej maszyny. - O ładowacze pyta niewielu klientów z Polski - usłyszeliśmy w Van Gurp z Boerhaar. Ostatnio wzrasta natomiast zainteresowanie wozami paszowymi, szczególnie tymi najtańszymi. Za kilkunastoletniego, jednoosiowego Strautmanna ze zbiornikiem o objętości ok. 5 m sześc. trzeba zapłacić ok. 2,5 tys. euro (ok. 8 tys. zł).
Wiekowe i... swojskie
Rośnie liczba zapytań o wiekowe traktory, np. Fordy 5610 z napędem na dwa koła, pochodzące z połowy lat 80. Na dobrze utrzymaną maszynę tego typu trzeba wyłożyć jednak ok. 8-9 tys. euro (ok. 25-29 tys. zł). Zainteresowanie Polaków starymi traktorami potwierdzają handlowcy z firmy Beukeveld z Wieringerwerf. W tym działającym już od ćwierć wieku komisie, mającym zwykle ok. 150 maszyn na placu, dopiero od trzech, czterech lat obserwuje się wzmożone wizyty gości z naszego kraju.
W holenderskich komisach zainteresowaniem polskich klientów cieszy się nie tylko sprzęt z zachodnioeuropejskim rodowodem. Jak dowiedzieliśmy się w firmie Westerink z Tasveld, częste są pytania np. o traktory Ursus czy Zetor oraz osprzęt do nich. - Nas to nie dziwi, te ciągniki cieszą się od lat i u nas powodzeniem, mają bowiem opinię trwałych i prostych w obsłudze - usłyszeliśmy od dilera. Najczęściej klienci z Polski pytają o maszyny o mocy do 100 KM.
Przykładowe notowania używanych maszyn rolniczych z Holandii
Rodzaj i marka maszyny Model Rocznik Cena
Ciągnik John Deere 6300 1993 ok. 59 tys. zł
Kosiarka Krone AM283S 1997 ok. 36 tys. zł
Ciągnik Landini 85 Blizard 1997 ok. 49 tys. zł
Rozsiewacz nawozów Vicon 1502BS 1998 ok. 7 tys. zł
Kombajn Massey Ferguson 60M15 1999 ok. 200 tys. zł
Ciągnik New Holland TN55 2001 ok. 42 tys. zł
Ładowacz Manitou ML628T 2002 ok. 43 tys. zł
Kombajn New Holland CX840 2004 ok. 436 tys. zł
źródło: sprzedawcy
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.